Türkiyedeki şanslı Crystalensli sayısı 28e ulaş...
Prof.Dr Ömer Faruk YILMAZ, Prof.Dr.Osman Şevki ARSLAN, Op.Dr.Haluk TALU ve Yrd.Doc.Zeki TUNÇ un yaptığı ameliyatlar s...
 
Yeni Supra 810
Supra modellerinde 532 nm lazer Cavitysine ek olarak konulan 810nm lazer Cavity artık tek bir ürün olarak ulaşabilirs...
 

 

 
ARMD
Yaşa bağlı maküler bozulma(ARMD), retinanın merkezinde bulunan detaylı görmeyi sağlayan makülayı aşamalı olarak etkileyen bir hastalıktır. 50 yaşından sonra oluşmaya başlayan, maküler bozulma yaşlılarda görme azalmasının nedenlerinin başında gelmektedir. Bu olay, okuma, insan yüzünün tanınması ve araba kullanma gibi etkinlikler için gerekli merkezi görmenin aşamalı kaybolmasının başlangıcını oluşturmaktadır. Buna karşın çevresel (periferal) görme genellikle korunur.

Uzmanlar maküler bozulmayı, ıslak ve kuru olmak üzere iki çeşide ayırırlar. Kuru maküler bozulmada diğer bir adıyla atrofik (atrophic) maküler bozulmada, yaşlanma ile maküler doku incelir ve yerine atık bir madde olan drüzen birikmeye başlar. Görme fazla etkilenmez.

Islak maküler bozulmada bilinen adıyla exudatif (exudative) maküler bozulmada, maküla altında yeni anormal kan damarları gelişir. Kolayca kan sızdıran bu yeni damarlardan dolayı, gözün arka kısmına kan ve sıvı sızmaları olur ve lezyon oluşur. Görme kaybı şiddetlenir ve ilerleyici hale gelir.(1)

NOT:

Maküle, diğer bir adıyla sarı nokta gözün optik ekseninde retinanın merkezindedir. Göz tarafından işlenen görme bilgilerinin %90’ı maküle da işlenir ve görme duyarlılığından sorumludur. Maküle, renkleri ve ayrıntıları algılamayı sağlayan sayısız fotoreseptörlerden oluşmuştur.(2)

Tedavi yöntemleri;
 
Lazer tedavisi: Bu teknik retinanın merkez bölgesi yakınındaki lezyon oluşumlarının lazer ışını ile yakılmasını gerektirir.  Böylece retinanın merkez bölgesine lezyonların ilerlemesi önlenmiş olur.  Tedavi genellikle tek seans da bitirilir ve hastanın hastanede gözetimde kalmasını gerektirmez.

Tedaviden önce, doktor gözbebeklerinin açılması için göze damla damlatır. Lensler ile gözün arkası incelendikten sonra doktor retina üzerinde özel noktalarda lazer ışınını hedeflemek için özel aletler kullanır. Tedavi seansı esnasında, hasta gözünü sabit tutmalıdır. Lazer tedavide bir büyük bir riski yoktur ve ağrılı değildir. Bununla birlikte lazer ışınları retina üzerinde hastanın görüş alanında algılayabileceği geçici karanlık noktalar bırakabilir. Altı hastadan biri olağanüstü renkli veya parlak görecektir.(3)

Photodynamic therapy: Kan dolaşımı içine photosensitizing boya enjecte edilir. Lazer ışını etkileştikten sonra, kapanan anormal kılcal damarların kan pıhtıları görülür. Photodynamic therapy, ıslak ARMD’nin neden olduğu maküla merkezine ulaşan yeni oluşmuş kılcalların tedavi için kullanılır. (4)
Boya hastanın kol damarı içine kateter yerleştirilerek enjekte edilerek perfüzyon edilir. Perfüzyon 10 dakika yapılır ve tamamlandıktan 5 dakika sonra lazer uygulanır. Geleneksel lazer tedavisinde olduğu gibi doktorlar lokal anastesi için göz damlaları uygular ve gözün üzerine küçük kontak lensler yerleştirirler. Bunu takiben ilgili bölgelere lazer uygulanır. (5)
Tedavi ağrısız ve genelde rahattır. Tedaviden sonra göz gözlük vasıtası ile parlak ışıktan korunmalıdır. En az 48 saat güneş ışığından kaçınılmalıdır. Tedavi etkileri geçene kadar, düzenli kontrol ve anjiyografik check-up tekrar lezyon oluşmaması için gereklidir.(3)

1. Cohen SY, Desmettre T. Qu’est-ce qu’une forme néovasculaire ou une forme humide ? Dans: DMLA – Dégénérescence liée à l’âge, Bash 2008, p 56.
2. Cohen SY, Desmettre T. Comment fonctionne l’œil et la rétine ? Dans: DMLA – Dégénérescence liée à l’âge, Bash 2008, p 36.           
3. Cohen SY, Desmettre T. Quelles sont les effets secondaires du laser ? Dans: DMLA – Dégénérescence liée à l’âge, Bash 2008, p 118.
4. Cohen SY, Desmettre T. La DMLA est-elle due à mon alimentation ? Dans: DMLA – Dégénérescence liée à l’âge, Bash 2008, p 70.
5. Cohen SY, Desmettre T. En pratique, comment la PDT est-elle administrée ? Dans: DMLA – Dégénérescence liée à l’âge, Bash 2008, p 124.

İlgili Resimler
İlgili Ürünler
Activis
Aviso
Cinescan A/B analog-S(opsiyonel)
Compact Touch